Print Icon
 

SLOVO ÚVODEM

Jaro je konečně tady…myšlenka, která v těchto dnech napadá většinu z nás. Noci se postupně zkracují, prodlužující se denní světlo nás provází směrem k létu, a přírodou se nese radostný ptačí zpěv, jako jeden ze symbolů nadcházejících teplých dní. Náš čtvrtletník vychází v úterý 21. března, jeden den po počátku astronomického jara. V kalendáři najdeme 20. březen také jako Světový den vrabců. Všimli jste si, že se tento běžný ptáček vyskytuje v našem okolí každým rokem čím dál tím méně? Důvodů je několik. Především úbytek přirozených zdrojů potravy, chemické znečištění prostředí, zateplování lidských příbytků nebo ukončování malých chovů hospodářských zvířat. Dokážeme si tento fakt v běžném všedním shonu vůbec uvědomit? Proto si važme každé možnosti vrabce polního nebo domácího zaslechnout nebo přímo pozorovat. Na téma vrabec jsme pro vás připravili následující kvíz.


Vrabci polnímu se také říká:

a) polník

b) přespolník

c) úpolník

d) zápolník

ZDE můžete uvést vaši odpověď. Čas máte do konce března 2023. Následně vylosujeme jednu/jednoho z vás a obdarujeme drobným upomínkovým předmětem.


Přejeme vám příjemné jarní počtení v našem prvním newsletteru v roce 2023.


Ondřej Šíp


     

NOVINKY Z DIVIZNY

REKONSTRUKCE V DIVIZNĚ 2022 – 2023

Na podzim a v zimě proběhla zásadní rekonstrukce střechy a podkroví budovy DIVIZNY v Javorové ulici. Děkujeme všem účastníkům našich akcí, že společně s námi zvládli absolvovat výukové programy v náhradních prostorách v Lidových sadech. Vedoucího SEV DVIZNA Liberec Aleše Kočího jsme požádali o odpovědi na několik otázek.


Kdy vznikla myšlenka rekonstrukce DIVIZNY?

Před přibližně třemi lety, ale čekalo se na investiční prostředky.

Jaké byly hlavní důvody a jaký byl rozsah rekonstrukce?

Špatný stav tepelné izolace ve střeše, vytaháno kunou. Dále pak zatékání do dřevěných konstrukcí s následnou hnilobou. Poničené sádrokartony, netěsnící střešní okna, špatný stav koupelen,…

Kdy byla rekonstrukce zahájena?

Dlouho očekávané práce byly zahájeny 6. září 2022.

Jaké hlavní překážky se vyskytly během celého procesu rekonstrukce?

Před rekonstrukcí byla 2 výběrová řízení, na první se nikdo nepřihlásil. Na druhé pak firma, která nám to realizovala. Problémy byly menší a daly se napravit.

Kdy byla rekonstrukce dokončena?

31. ledna 2023 jsme si s radostí potřásli rukou s panem Kozlem, jehož firma zakázku realizovala. Přístup jeho firmy byl plně profesionální a odvedená práce si zasluhuje náš obdiv. Děkujeme. 

 

Ondřej Šíp


https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v53_1679058146778_01.jpg

Původní stav střechy, září 2022

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v53_1679058146904_5.jpg

Práce postupují

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v53_1679058146557_9.jpg

Hotová střecha 31.1.2023

Více fotek z naší rekonstrukce příp. naleznete zde.

DEN ZEMĚ V ZOO LIBEREC

Jako každoročně pořádá Zoo Liberec oslavu Mezinárodního dne Země. Letos se bude odehrávat v sobotu 22. dubna. V areálu zoo se můžete těšit na interaktivní stanoviště pro celou rodinu.


Návštěvníci budou moci luštit kvízy či rébusy a dozvědět se řadu zábavných i poučných informací. Chybět nebudou ani oblíbené výtvarné dílničky. Lektory SEV DIVIZNA Liberec zastihnete na stanovišti, které je inspirováno kampaní Reverse the Red, podporující zachování ohrožených druhů v přírodě. Součástí oslav bude letos i spuštění výzvy Třicet dní pro Zemi, ve které jednotlivci, rodiny i celé třídy mohou drobnými každodenními kroky přispět ke zlepšení životního prostředí. Více včas na webu zoo ZDE.


Michal Řepík

POZVÁNKY NA AKCE V DIVIZNĚ NA JAŘE 2023

Rádi bychom vás pozvali na akce pro pedagogické pracovníky, které pořádáme v dubnu a květnu letošního roku. Více informací se dozvíte na webu DIVIZNY ZDE


Odborná exkurze Výprava do Lužických hor – 27. dubna

Metodický seminář Venkovní učitel – 11. května

Odborná exkurze Výprava za geologickými zajímavostmi Liberce – 19. května

Proto neváhejte a přihlaste se ZDE.


Těšíme se na vás. 

Tým SEV DIVIZNA

     

DIVIZNOVÝ MIX

PŘEDSTAVUJEME METODICKÝ MATERIÁL PTAČÍ ROK

Dovolte, abychom Vám připomněli, co se podařilo vytvořit před čtyřmi lety v naší kreativní dílně lektorského týmu SEV DIVIZNA - metodický materiál Ptačí Rok.

 

Jedná se o nadčasový kalendář spolu s doprovodnou metodikou, který se dá opakovaně použít a je stále platný. Materiál je určen dětem mladšího školního věku. 

Metodický materiál Ptačí Rok srovnává život ptáků u nás a v daleké jihovýchodní Asii. Snaží se upozornit na problematiku spojenou s ubýváním především pěvců z tamních lesů. Kalendář Ptačí Rok si klade za cíl informovat o příčinách této ptačí krize. Představí se vám indonéští zpěvní ptáci, kteří jsou pro své výrazné zbarvení nebo unikátní zpěv v masivních počtech odchytáváni. Ke každému z nich je přiřazen pěvec obývající lesy Evropy. Srovnáním prostředí lesa a pralesa chceme ukázat na paralely v životech pěvců napříč světem.

Věříme, že tento materiál prohloubí váš zájem o život ptáků v našem bezprostředním okolí a díky tomu dokážeme zaměřit pozornost i k dalším již vzdálenějším druhům žijícím v Indonésii. Na každé stránce měsíce se dozvídáme informace o konkrétních druzích ptáků nebo srovnáváme prostředí, které tito ptáci obývají. Pro každý školní měsíc máme připraveny také tematické úkoly pro děti, a to tvoření, hru, vycházku s pozorováním.

Tento metodický materiál můžete zakoupit v SEV DIVIZNA Liberec za výhodnou cenu 250 Kč. Napište si o něj na e-mail: placha@zooliberec.cz

 

Pokud vás tento materiál zaujal, zveme vás na právě chystaný seminář Ptačí Rok, který se bude konat v SEV DIVIZNA Liberec již ve čtvrtek 30. března 2023 od 13 do 18 hodin.

Bližší informace naleznete ZDE.

Přihláška na akci ZDE.

 

Přejeme vám krásný prolet ptačím rokem.


Mirka Nováková

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v99_1679061482657_dsc04781.jpg
https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v99_1679061482878_dsc04781_2.jpg

MŮJ AKTIVNÍ ROK PRO PŘÍRODU BĚŽÍ V NA PLNÉ OBRÁTKY

Pět škol z Libereckého kraje v letošním školním roce zapojilo třídy 2. stupně do nového celoročního ekologického výukového programu DIVIZNY  Můj rok pro přírodu. Přidali se tak k těm, kteří naskočili do starších celoročních cyklů Tajů plné výpravy a Poklady z půdy. Můj aktivní rok pro přírodu se skládá z 6 lekcí, 3 z nich realizujeme v našich prostorách. Další 3 realizuje pedagog s pomůckami, které mu přichystáme.


A co tedy již letos žáci zažili? V první lekci se přesvědčili o tom, že stav životního prostředí je záležitostí každého z nás, a na skutečných příkladech stejně starých dětí si uvědomili, že i jejich věková skupina může měnit věci k lepšímu. Ostatně hned se to ukázalo, když zvýšili biodiverzitu příměstského lesa výsadbou sazenic jedle bělokoré. Ve druhé lekci hráli deskovou hru o pohybu vody v krajině a pátrali v okolí školy po místech, která jsou příklady dobré praxe v hospodaření s vodou, i po takových, která by vyžadovala zlepšení. A některá zlepšení pak i přímo navrhli. Ve třetí lekci pronikli hluboko do konceptu ekologické stopy, pokusili se ji stanovit pro 6 modelových žáků z ČR, a když se ukázalo, že tito mají na svém životě co zlepšovat, dokázali jim i dobře poradit, jak konkrétně mohou svou ekostopu snížit. Můj rok je však hlavně praktický, a proto žáci vařili jídlo s malou ekostopou, vyráběli věci z recyklovaných materiálů nebo pátrali po bezobalových obchodech či opravárnách věcí všeho druhu. Ve čtvrté lekci se vypravili do světa ptáků. Pokusili se v prvé řadě blíže poznat některé druhy, se kterými se denně setkáváme. V další části však také mapovali ptačí potřeby a plánovali opatření, která pro ptáky mohou v okolí své školy či bydliště udělat. A co žáci zažili v dalším pokračování? To dáme vědět zase v příštím newsleteru.


Michal Řepík

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v99_1679061482754_1_vysazování_jedliček_pod.jpg

Vysazování jedliček pod odborným dohledem lesníka

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v99_1679061482985_2_příprava_pochutin_z_ciz.jpg

Příprava pochutin z cizrny

     

DOVOLENÁ NA PORT - CROS

Byla zima. Venku foukal studený vítr a sněhové vločky se snášely na liberecké ulice. Doma u kamen ale bylo teplo a příjemně, a protože byly jarní prázdniny, měli František, učitel s aprobací zeměpis a tělesná výchova, i jeho žena Marie, učitelka základní školy s aprobací angličtina a ZSV, volno a mohli spřádat plány na léto.


Jejich dva synové školou povinní byli lyžovat a rodiče tak měli dost času na úvahy o létě. „Kam vyrazíme na letní dobrodružství?“ nakousl téma František. „Někam za teplem a kluci by určitě chtěli šnorchlovat,“ odpověděla Marie. Nějaké zkušenosti už s cestováním měli, považovali ho za skvělý způsob, jak trávit čas, poznávat svět a jiné kultury, cvičit cizí jazyky a vystoupit ze zaběhlého každodenního kolotoče života v České republice. Letos chtěli dovolenou ale uchopit ještě jinak. „Dobře, ale nechci letět letadlem, má velkou uhlíkovou stopu,“ zamyslel se František, a tak začali spřádat plán letní šetrné dovolené.


Jako ideální destinaci vybrali Port – Cros, malinký francouzský národní park a výbornou lokalitu na šnorchlování. Přes IDOS.cz si našli, jak se tam dostat. Odjezd vlakem 18:28 ve čtvrtek 27. 7., několik přestupů, ale v noci bude klid, jedou EC Drážďany – Bazilej a tam budou v 7:21 ráno. V Hyeres, francouzském městečku odkud lze na ostrůvek plout, budou v pátek 17:26. Našli si tam ubytování přes booking.com, potěšilo je, že záznam obsahuje i to, jak šetrně se dané ubytování chová k životnímu prostředí. Vybrali ubytování s jedním zeleným listem. Byli tam i se dvěma, ale chtěli výhled na moře, když už se vydají takovou dálku.


Ráno pak budou pokračovat lodí z přístavu v Hyeres na Port – Cros. To je skvělé místo pro pěší turistiku, poznávání památek, ale hlavně pro plavání a šnorchlování. Našli si tam menší rodinný pension, jako základnu pro tuhle expedici. Těší se na domácí kuchyni z místních surovin a kontakt s domorodci, kteří ho provozují. To bude žůžo! Předem se také informovali, co by si případně mohli nebo nemohli přivést jako suvenýr. To znali už ze svých předchozích cest. Našli si to ZDE a pro Středomoří to je o mnoho jednodušší, než když byli před lety ještě bez dětí v Thajsku. Tam to byl docela problém. Nezdá se ani, že by jim hrozila nějaká atrakce se zvířaty, která by zaváněla jejich týráním. Rychlé vodítko na ZDE jim ale dříve pomohlo, a tak se tenkrát na slonovi neprojeli. A pak je tu ještě pár drobností, které František a Marie respektují i při výletech po Česku. Takže žádná změna. Každý bude míst svou láhev, která se dá opakovaně naplnit. Vlhčené ubrousky používali dřív, když byly kluci malí, ale ani tenkrát je nenechávali ,,rozložit v přírodě“, protože věděli, že to trvá opravdu dlouho. Ale ano přece jen jedno specifikum ta cesta k moři má. Opalovací krém si zase koupí šetrný k přírodě. Přeci jen Středozemní moře je malé, je tam hodně lidí a chemikálie z krémů se snadno hromadí a ubližují mořskému životu.


Ještě zvažují, jak by výlet ozvláštnili nějakou praktickou pomocí přírodě přímo v místě dovolené. „Dívám se na webové stránky informačního centra národního parku, zkusím jim napsat, že budeme čtyři a rádi bychom pro ně nějaký den dobrovolničili. Když sami nebudou mít práci, třeba nám alespoň někoho doporučí,“ zasní se František a začne psát email. A tím vlastně uprostřed zimy celé to letní dobrodružství začíná.

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v237_1679382989296_port_cros_1.jpg

Na Port-Cros zatím ještě davy turistů nepotkáte

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v237_1679382989171_port_cros_3.jpg

Při troše štěstí můžete obdivovat hejna plameňáků

Více se dozvíte na odkazech:

Česká televize

Real camp life

Zoo Liberec


Michal Řepík

ZOORISKUJ 2023

I v letošním roce se mohou žáci druhých stupňů základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií těšit na soutěž ZOOriskuj.


Tato událost má v liberecké zoologické zahradě již více jak desetiletou tradici a zaměřuje se na prověření znalostí z oblasti zoologie, ekologie a informovanosti o zoologické zahradě jako takové. Soutěž probíhá ve dvou kolech. Letošního ročníku se zúčastní rekordních 131 týmů z 36 škol Libereckého a premiérově i Královéhradeckého kraje.

Soutěž se koná v následujících termínech:

Rozřazovací kolo – 29. března 2023 od 8:00, 9:45 a 11:30 ve Velkém sále Kulturního a společenského centra Lidové sady

Finále – 27. dubna 2023 od 9:00 ve Velkém sále Kulturního a společenského centra Lidové sady

Jak vypadaly předchozí ročníky, se můžete podívat na našich webových stránkách, a v případě jakýchkoli dotazů se můžete obrátit na pořadatele soutěže tesarova.lenka@zooliberec.cz, havle@zooliberec.cz.


Lenka Tesařová a Leoš Havle


https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v191_1679314853833_1.jpeg

ZOOriskuj 2022 - Ochutnávka atmosféry napínavé soutěže

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v191_1679314853966_3.jpeg

ZOOriskuj 2022 - Řešení úkolů vyžaduje často neotřelý důvtip

     

LIDÉ Z DIVIZNY A ZE ZOO LIBEREC

LIDÉ Z DIVIZNY - HELENA ČINČEROVÁ A PETRA PLACHÁ

Lidé z DIVIZNY – Helena Činčerová a Petra Plachá

 

Rádi Vám představujeme nové tváře, které nedávno posílily tým DIVIZNY a se kterými se již můžete setkávat při lektorování programů nebo při jejich zajišťování. V tomto vydání našeho newsletteru vás seznamujeme s Helenou Činčerovou a Petrou Plachou.

 

Helena

Lektorka věčně v úžasu nad krásami světa, v ruce často štětce, barvy, paletu. Radši v lese než před tabulí.

 

Jak se Ti spolupracuje s týmem DIVIZNY?

S týmem Divizny se mi spolupracuje výborně. Všichni jsou milí, ochotní poradit a podat pomocnou ruku. A hned od začátku mám dobrý pocit, že i jako nováček v týmu se mohu ke všemu vyjádřit a můj hlas je slyšet. No a navíc je v týmu legrace a velmi oceňuji neformální společné obědy :-)

 

Jaká skupina dětí je podle Tebe ideální pro výukové programy v DIVIZNĚ?

To asi záleží i na programu, ale obecně je fajn, když dětí není moc,  20-25 maximálně. Výhodou je, když jsou děti motivované, ale myslím, že povaha "divizňáckých" programů umožňuje pracovat i s dětmi, které prvotně úplně nadšené nejsou :-) No a důležitá je taky paní učitelka / pan učitel, je hodně poznat, když o téma mají zájem a chtějí s ním dál pracovat. A když mají s dětmi dobrý vztah a chovají se k nim s respektem.

 

Jak nejraději relaxuješ/doplňuješ energii?

Ráda tvořím, nejvíc se teď věnuji akvarelové malbě (moc bych třeba chtěla proniknout do tajů botanického akvarelu), to je relax, u kterého přestanu vnímat čas a pak se divím, že jdu spát ve 2 ráno :-) Ale baví mě i jiná rukodělná tvorba, tak zkouším různé obory - kaligrafie, malba na textil, chtěla bych se naučit šít,... Hodně ráda jsem jen tak v přírodě, klidně i jen na malou procházku, když není čas, nebo si sednout u potoka a poslouchat zurčení vody. Taky moc ráda čtu. No a samozřejmě čas strávený s rodinou, i když to není vždycky jen relax, ale zase je u nás veselo :-)

 

Petra

Má na starost administrativu, organizačně zajišťuje akce a semináře, připravuje exkurze pro pedagogy.

 

Jak se Ti spolupracuje s týmem DIVIZNY?

Musím říct, že je to tu úžasné. Když jsem se po X letech na rodičovské měla vracet zpět do pracovního procesu, trošku jsem se obávala, jaké to bude. Návrat ale předčil všechna má očekávání v tom nejlepším slova smyslu :-). V DIVIZNĚ panuje přátelská rodinná atmosféra, kterou mi známí a přátelé, jež nemají takové štěstí, mohou jen závidět.

 

Jak nejraději relaxuješ/doplňuješ energii?

Jak kdy. Někdy potřebuji procházku v přírodě úplně o samotě, jindy vrtání se v záhonu na zahradě, případně vaření a pečení dobrot nebo se zrelaxovat u filmu/seriálu.

 

Které je Tvoje nejoblíbenější zvíře a proč?

To už asi každý v DIVIZNĚ ví :-) Je to kočka. Doma s námi žijí, již přes 8 let, 3 kočky. První jsme si vybrali v útulku, je bohužel od narození hluchá, ale pro ni to není žádný hendikep. K ní jsme po pár měsících pořídili malé koťátko, aby nebyla doma sama, když jsme v práci. Po nějaké době se u našeho domu objevil kocour, kterého se nám zželelo, a přes určité výhrady našich dvou koček jsme mu dali nový domov.

 

Heleně i Petře děkujeme za rozhovor, přejeme vše dobré a ať se jim v DIVIZNĚ daří!

 

Ondřej Šíp


Helena Činčerová

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v191_1679314853907_petra_foto_web.jpg

Petra Plachá

     

OKNO DO ZOO SVĚTA

NOVINKY Z LIBERECKÉ ZOOLOGICKÉ ZAHRADY

Začátek letošního roku byl bohatý na nové přírůstky v našem chovu. Pojďme si krátce představit alespoň některé z nich.


Pelikán bílý

Prvním letošním přírůstkem bylo mladě pelikána bílého, které se na svět vyklubalo 1. ledna. Liberecká zoo chová tyto ptáky už od roku 1975. Pelikáni žijí na území jihovýchodní Evropy až k jihu střední Asie a Afriky. Severské populace se na zimu přesouvají do Afriky, Indie a Vietnamu. Obývají bažiny a rákosové porosty u ústí řek. Vyhovuje jim smíšená slaná a sladká voda (tzv. brakická). Od jara do podzimu je mohou návštěvníci zahrady pozorovat na Labutím jezírku.


Antilopa koňská

Dalším mládětem, které se v liberecké zoo v letošním roce narodilo, je sameček antilopy koňské. Na svět přišel první únorovou sobotu. Jeho matka je prvorodička, svou roli ale zvládla dobře a o svého potomka se vzorně postarala. Antilopu koňskou chová Zoo Liberec od roku 1984 a daří se jí rozmnožovat každý rok. Tento druh antilopy je se svojí váhou až 300 kg považován za čtvrtou největší antilopu světa. Obývá řídké lesy a travnaté oblasti v blízkosti vody v celé subsaharské Africe.


Zebra bezhřívá

Zatím nejvzácnějším letošním přírůstkem je mládě zebry bezhřívé, která patří k nejvíce ohroženým druhům zvířat na planetě. Samička se narodila 23. února v ranních hodinách a je cenným přírůstkem pro posílení populace a záchranu tohoto ohroženého taxonu před úplným vyhubením. Matkou hříběte je sedmnáctiletá klisna, která přivedla na svět již čtyři mláďata, a otcem sedmiletý liberecký plemenný hřebec. Pokud se podaří mládě odchovat, v Liberci nezůstane a s největší pravděpodobností bude přesunuto do jiné zoologické zahrady za účelem rozmnožení a posílení tamního chovu. O jeho osudu rozhodnou evropští odborníci v čele s Lubošem Melicharem, který je vedoucí evropské plemenné knihy tohoto silně ohroženého taxonu. Zoologická zahrada Liberec chová zebry bezhřívé od roku 2006.

Mezi další přírůstky, které přišly v liberecké zoo na svět v tomto roce, patří například i mládě buvolce běločelého, takina čínského, paviána pláštíkového.

Další novinky můžete najít na webu Zoo Liberec.

 

Gabriela Volná


https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v191_1679314854156_antilopa_koňská.jpg

Sameček antilopy koňské se má čile k světu 

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v191_1679314854241_zebra_bezhřívá.jpg

Mládě zebry přišlo na svět 23.2.2023

https://campaign-image.eu/zohocampaigns/137355000000062006_zc_v191_1679314854047_pralesnicka_2.jpg

Mládě pelikána bílého je první přírůstkem naší zoo. 

     

MÁME PRO VÁS V HLEDÁČKU

KAMPAŇ MLADÍ MĚNÍ MÍSTO

V dnešní době je klimatická změna aktuální téma. V kampani „Mladí mění místo“ můžete ukázat, co jste ve škole pro klima udělali a zároveň získat na danou akci příspěvek 1000,- Kč.


Cílem kampaně je upozornit na to, že každý z nás má možnost měnit svět kolem sebe a přispět drobnou změnou a že děti a mladí lidé mají co nabídnout. Můžete natočit video, vytvořit plakát, vytvořit návod pro začátečníka (např. „Jak začít měnit místo kolem sebe“) nebo napsat článek. Vaše dílo pak bude zveřejněno na webu Školy pro udržitelný život a bude šířeno dál. Více informací naleznete v letáku ZDE.


Alice Hudcová


   
   

Would you like to change how you receive these emails?

Please update your preferences or unsubscribe from this mailing list.

 
SEV DIVIZNA Liberec | Javorová 33/207, Liberec